3 Oy

Alabalık Nasıl Pişirilir

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Alabalık Nasıl Pişirilir
Omega-3 Yağları içerir ve vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.

Omega-3 Yağları içerir ve vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.

Yazın balık avı sezonunun kapanması ile birlikte hallerde kışın neredeyse sebze fiyatına satılan balık çeşitleri ani bir şekilde pahalanmaya başlar.

Balık bilindiği üzere  düzenli olarak tüketilmesi gereken faydalı bir besindir. Balıkta bol miktarda bulunan fosfor, A, B ve D vitaminleri, iyot ve kalsiyum sağlığımız açısından çok faydalı bileşenlerdir.

Kışın çoğumuz dikkat etmesek de haftada bir yada iki kez balık tüketiriz. Bu şekilde vücudumuzun ihtiyacı olan ve  balıktan bol miktarda bulunan besinleri farkında olmasak ta düzenli bir şekilde almış oluşuruz.

Ancak yazın  balık tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle iç kesimlerde yaz boyu neredeyse hiç balık tüketilemez.

Günümüzde iç kesimler dahil ülkemizin neredeyse her yerinde ticari amaçlı alabalık besiciliği yapılmaktadır. Gerek akarsu olan yerler gerek gür akan bir çeşme üzerine kurulmuş alabalık tesisleri yazın da balık tüketebilmemiz için bize güzel bir fırsat sunmaktadırlar.

Alabalık diğer tatlı su balıklarının aksine hiç kılçık barındırmaz. Alabalık etini piştikten sonra tek seferde flota olarak ayırabilirsiniz. Ayrıca sazan balığı gibi yaşadığı ortamın kokusu alabalık etine sinmez. Oldukça da lezzetli bir eti vardır.

Alabalığın ilginç özelliklerinden bir başkası ise, günün birinde alabalığı  temizleyip derin dondurucuya atıp saklamak istediğinizde alabalığın derin dondurucuda bile donmadığını fark etmeniz olacaktır.

Alabalık doğal olarak soğuk sularda ve karasal iklimde yaşadığından donmaya karşı bir çeşit direnci olduğunu düşünüyorum.

Alabalık içerdiği %40 üzerinde protein miktarı ile besleyici ve doyurucu bir özellik taşımasının yanı sıra, etindeki omega-3 yağları ile de kalp, damar ve sinir sistemi sağlığı için çok faydalıdır.  Bu bileşenlerin depresyona iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Ayrıca eğer süt emen çocuğunuz varsa alabalık yediğinizde sütünüzün anormal şekilde arttığını göreceksiniz. Bunun nedeni içerdiği protein, tuz ve faydalı yağlardır.

Bu kadar ön bilgiden sonra tarifimize geçelim. Bu yazımızda sizlere kolay ve en lezzetli alabalık pişirme metodlarından birini anlatacağız. Birçok kişi alabalığı unla yapsa da alabalık pişirirken una hiç ihtiyaç yoktur ve yapımı çok basittir.

İşten eve gelirken yol üstü balıkçıdan kişi başı bir tane alabalık alıp temizletip, evde 15 dakikada servise hazır hale getirebilirsiniz.

Porsiyon : 2 Kişilik
Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Alabalık 2 Adet
Sıvı Yağ 1/2 Çay Bardağı
Tuz Yeteri Kadar
Zeytin Yağı 1 Yemek Kaşığı

Tavada Alabalık Yapılışı

Hızlı Tarif

  1. Yağı kızdırın
  2. Balıkları tavaya koyun
  3. İyice pişene kadar bekleyin ve bir kez çevirin
  4. Tuz atıp, az zeytin yağı dökerek servis yapın

Detaylı Tarif

Alabalıkları her nekadar önceden temizlemiş olsanız da içlerine baktığınızda tam ortasında çizgi halinde iç organa benzeyen kırmızı kalıntılar görebilirsiniz. Bu kırmızı kalıntıları mümkün olduğunca temizleyebilirsiniz ancak kemiklerinde arasından geçen bu çizgi şeklindeki kalıntı alabalığın atardamarıdır. Siz ne kadar uğraşsanız da kemikler arasında bir miktar kalacaktır, onun atardamar olduğunu bilirseniz gönül rahatlığı ile alabalığınızın temizlendiğine ikna olabilirsiniz.

Alabalıkları bir kağıt havlu yardımı ile kuruladıktan sonra, kapağı olan yanmaz tavanıza yarım çay bardağı sıvı yağı döküp yağın iyice kızmasını bekleyin. Yağınız kızdıktan sonra balıklarınızı dikkatli bir şekilde tavaya koyup kapağını kapatın.

Alabalığı sadece bir kere çevirme hakkınız var. Eti çok yumuşak olduğundan birden çok kez çevirmeye çalışırsanız istemeyerek de olsa balığınızı parçalayabilirsiniz. Bu nedenle balığın alt yüzü iyice pişene kadar bekleyin. Bu arada yağınızın gitgide daha da kızgınlaştığını da unutmayın.

Yaklaşık 4-5 dakika sonra kapağı kaldırıp balığınızın  diğer yüzünü çevirebilirsiniz. 3-4 dakika pişirdikten sonra servis tabağına alıp üzerine çok az zeytinyağı gezdirerek servis edebilirsiniz.

İsteğe göre balığı çıtırlaşıncaya kadar da tavada tutabilirsiniz. Alabalık ilginç bir şekilde, siz yağı fazla kaçırsanız bile çok az yağ çeken bir balıktır. Eğer piştikten sonra yağ çektiğini düşünüyorsanız servisten önce kağıt havlu ile fazla yağı alabilirsiniz.

Servis yapmadan önce tuz atıp, isteğe göre limonla yada limonsuz tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun

 

 

Etiketler


Alabalık Alabalık Tarifi Sıvı Yağ Tuz Zeytin Yağı
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap