1 Oy

Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri
Ciğer %25 protein ve %1 karbonhidrat içeren bir besindir

Ciğer %25 protein ve %1 karbonhidrat içeren bir besindir

Arnavut ciğeri en güzel kuzu ciğeri ile yada küçük baş hayvan ciğeri ile olur, kasabınızda bulamazsanız dana ciğeri ile de olur deyip dana ciğeri almayın, aynı lezzeti vermez. Birde kasaptan ciğeri alırken tembihleyip iyice ciğerin sinirlerini ve zarını temizletin.

Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Kuzu Ciğeri 1 Kg
Sade Soda 1 Şişe
Karbonat 1 Çay Kaşığı
Sıvı Yağ 1/2 Çay Bardağı
Un 1 Su Bardağı

Arnavut Ciğeri Yapılışı

Hızlı Tarif

  1. Kuşbaşı ciğeri yıkayın ve süzün
  2. Bir kapta sade soda, karbonat ve ciğer karıştırın
  3. Bir saat kadar dinlendirin
  4. Ciğeri tekrar yıkayıp süzün ve kurulayın
  5. Ciğerleri una bulayıp kızgın yağa atın

Detaylı Tarif
Ciğeri eve getirdikten sonra küçük kuşbaşı halinde doğrayıp, doğrarken çıkan, kasabın gözünden kaçmış sinirleri de alın.

Ardından kuşbaşı haldeki ciğeri bir süzgeç yardımı ile yıkayın. Her ne kadar ciğer yıkanmaz dense de kasapların hijyen şartları göz önünde bulundurulduğunda yıkamakta fayda var. Ayrıca yıkama işlemiyle ciğerin üzerinde kalan yada doğrama işleminden sonra çıkan kan vb. malzemeleri de temizlemiş olursunuz.

Ciğerleri süzdükten sonra bir kaba sodayı boşaltın ve üzerine karbonatı ekleyin. Ardından aynı kaba kuşbaşı ciğeri de ekleyip güzelce karıştırın. Bir saat kadar ciğeriniz bu karışım içerisinde dinlensin. Ara ara karıştırabilirsiniz.

Dinlendirme işleminin ardından kuşbaşı ciğeri tekrar yıkayıp süzün ve kağıt havlu yardımı ile kurulayın.

Dikkat ederseniz gerekli malzemeler listesine tuz eklemedim. Bunun nedeni ciğerin tuz ile pişince suyunu bırakması ve kuru olmasıdır. O yüzden ciğeri tamamen tuzsuz pişirip, servis ederken yada yerken tuzunu atacağız.

Tavanızı iyice kızdırın ve büyük bir tavanız varsa kızdıktan sonra yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyin. Tavanız kızdıktan sonra yağı eklerseniz arnavut ciğerinizde yanık yağ tadı olmaz.

Geniş bir kaba unu dökün ve ciğerleri una buladıktan sonra iyice çırparak fazla unlarını dökün ve tavanıza atın. Toplamda 5 dakikadan fazla pişirmeyin.

Arnavut ciğeriniz hazır, dilerseniz soğan salatası ile yada kızarmış küp doğranmış patates ile servis edebilirsiniz. Arnavut ciğeri satan lokantaların çoğunda dilimilenmiş soğan ve domates ile servis edildiğini görmüşümdür.

Etiketler


Ciğer Karbonat Kuzu Ciğeri Sade Soda Un
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap