0 Oy

Hamsi Tava

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Hamsi Tava

En lezzetli ve hamsi tariflerinden biridir.

Gerekli Malzemeler (4 Kişilik)

  • 1.5 – 2 kg Hamsi
  • Mısır Unu
  • Sıvı Yağ
  • Limon
  • Tuz

Hamsiler ayıklanır ve  Mısır unu bir kaba konulur. Hamsiler mısır ununa bulanarak bir tabağa biriktirilir. Teflon tavanızın içini dolduracak kadar hamsi mısır ununa bulandıktan sonra. Teflon tava orta ateşte kızdırılır. Tava kızdıktan sonra orta bir tavaya sadece 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ dökülür ve hamsiler tavaya dizilmeye başlanır. Çevirme için tava genişliğinde ikinci bir tabak kullanacağız bu nedenle hamsileri dilediğiniz kadar sık dizebilirsiniz.

Hamsilerin ön tarafı piştikten sonra tavanın üzerine aynı genişlikteki kapak kapatılır ve tava ters çevirilir. Tabaktak hamsileri tavaya kaydırarak aktardığınızda hamsileriniz tek parça halinde çevirilmiş olur.

Çevirme işleminin ardından pişmiş tarafa tuz atılır ve tavanın boş yerlerine ve hamsinin üzerine biraz limon sıkılır. Kızgın tavada karamelize olan limon hamsi tavanıza ayrı bir lezzet katacaktır.

Bu tarifin buğulamadan sonra en hafif hamsi tarif olduğunu söyleyebilirim. Afiyet olsun!

Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap