0 Oy

Laz Böreği

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Laz Böreği
Laz Böreği

Laz Böreği

Laz Böreği Tarifi Malzemeleri:

Yufka Malzemeleri :

Malzeme Miktar
Yumurta 1 Adet
Süt 2 Çay Bardağı
Sıvı Yağ 1 Çay Bardağı
Kabartma Tozu 1/2 Paket
Un Yeteri Kadar

Krema Malzemeleri:

Malzeme Miktar
Süt 500 gram
Yumurta 6 Adet
Şeker 2 Su Bardağı
Un 1 Su Bardağı

ޞerbet Malzemeleri:

Malzeme Miktar
Toz Şeker 2 Yemek Kaşığı
Su Birkaç Kaşık
Tereyağ 1 Yemek Kaşığı

Laz böreği tarifi nasıl yapılır ?

  1. Öncelikle yukarıdaki yufka malzemelerini karıştırıyoruz. Çok katı olmamak kaydı ile karışımı hamur haline getiriyoruz. Yağurduğumuz hamuru sekiz parçaya bölüyoruz ve her bir parçayı balava hamuru kadar ince ince açıyoruz.
  2. Kremamız için, malzemeleri bir tencereye atıyoruz ve orta ateşte pişiriyoruz. Kaynamaya başladığı anda hemen altını kapatıyor ve ocaktan alıyoruz.
  3. Önceden hazırlamış olduğumuz yufkaların 4 tanesinin arasına tereyağı sürerek tepsimize yerleştiriyoruz. Burada şunu unutmamamız gerekir. Tepsinin etrafına taşan yufkaları içine toplamıyoruz. Yufkalarımızı yerleştirdikten sonra, ılıyan kremamızı üzerine güzelce yayıyoruz.
  4. Muhallebinin üzerinde yaklaşık bir kaşık toz şeker ve 2 kaşık yoğurdu karıştırıyor ve gezdiriyoruz. Kalan dört yufkalarımızı aralarına tereyağı sürerek teker teker tepsimize koyuyoruz. En son olarak ise kalan tereyağını tepsimizin üzerinde gezdiriyoruz.
  5. Fırınımızı önceden ısıtmıştık. Bu fırına tepsimizi yerleştiriyor ve yaklaşık 40-45 dakika boyunca böreğimizi pişiriyoruz. Pişirme işlemi tamamlandığında, fırını kapatıyor ve 5 dakika tepsiyi çıkarmıyoruz.
  6. En son olarak şerbetimizi karıştırıyor ve pişiriyoruz. ޞerbetimizin de pişmesiyle, böreğimizin üzerine yeterli miktarda döküyoruz. Artık böreğimiz hazır. Afiyet olsun.

Etiketler


Kabartma Tozu Şeker Sıvı Yağ Su süt Tereyağ Toz Şeker Un Yumurta
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap