2 Oy

Karnabahar Kızartması Yapılışı

Karnabahar Kızartması Yapılışı
Karnıbaharın kanser riskini azalttığını biliyor musunuz?

Karnabaharın kanser riskini azalttığını biliyor musunuz?

“Bir daha karnabahar satmayacağım” yıllar önce iç anadolu’da bir manvadan duyduğum sözler. Niye amca diye sormam üzerine amca anlatmaya başladı. “Buralarda karnabaharı bilmezler, insanımız yesin diye getirdik başımıza bela oldu. Kadınlar geliyor önce bu ne diye soruyor, sonra nasıl yapılır diye soruyor ardından ellerine alıp innceliyorlar sonra almadan gidiyorlar.” demesi ile beni de bir gülme almıştı.

O zamanların aksine artık karnabahar ülkemizin her yerinde tüketilen bir besin haline geldi. Ancak karnabahar ile bilmediğiniz başka bir durum ise karnabaharın aslında dev bir çiçek olmasıdır. Çiçek halinde tüketebileceğimiz nadir besinlerden biri olması nedeni ile besin değeri de oldukça zengin. İçeriğinde bol miktarda fosfor, E vitamini ve kansere karşı iyi gelen Indol-3 Karbonal maddesi bulunmaktadır. Bu madde özellikle göğüs kanseri, mide kanseri ve kalın bağırsak kanseri riskini düşürmesi ile bilinmektedir. Ayrıca tansiyonu da dengelemede vücudunuza destek olmaktadır. Karnabahar iyot emilimini azalttığı için tüketirken bol iyotlu tuzla tüketmekte fayda vardır. 

Bu yazıyı okuyup bebeğinize karnabahar yedirmek gibi bir düşünceniz varsa vazgeçin çünkü karnabahar bebeğinizde aşırı derecede gaza neden olacaktır. Ayrıca bu gibi besinleri bebeğinize 8-10 aydan önce yedirmemelisiniz.

Karnabaharın sadece beyaz çiçek bölgesi yenir ve çiçekleri sık olanı daha makbuldür. Çiçekleri seyrek ve sarımtırak olan karnabaharları almanızı pek tavsiye etmem. Ayrıca yetiştiği mevsime göre karnabaharın büyüklüğü de değişmektedir. Kışın yetişen karnabahar daha büyük, bahara doğru yetişen karnabahar ise daha küçük olur. Umarım bu bilgiler karnabaharınızı seçerken size yardımcı olur.

Karnabahar tarifine geçmeden önce şunu da belirteyim, haşladığınızda evinize pek hoşunuza gitmeyecek ama tahammül edilebilir bir koku yayılacak. Bu kokunun nedeni karnabahar kükürt içeren yapılar barındırmasıdır.

Porsiyon : 2 Kişilik
Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Karnabahar 1 Adet Orta Boy
Yumurta 2 Adet
Un 2 Su Bardağı
Karabiber Yeteri Kadar
Tuz Yeteri Kadar
Sıvı Yağ Yeteri Kadar

Karnabahar Kızartması Yapılışı

Hızlı tarif

  1. Karnabaharları parçala  ve hafif yumuşayıncaya kadar haşla
  2. Yumurtayı bir kaba kır, tuz ve karabiber ekle ve çırp.
  3. Karnabaharları önce yumurtaya sonra una bulayarak kızart

Detaylı Tarif

Karnabaharları kızartabilmek için ilk olarak biraz yumuşayıncıya kadar haşlamak gereklidir. Öncelikle karnabaharın sapını ayırıp çiçeklerini  parçalayın. Ardından derin bir kaba alıp orta ateşte haşlamaya başlayın.

Karnabaharı fazla haşlarsanız karnabahar dağılacaktır ve kızartmak zor olacaktır. Parçaladığınız çiçeklerden birinin sapına çatal batırdığınızda biraz zorlanarak giriyorsa karnabaharınız kızartmak için hazır demektir. Dişe değecek kıvamda aldığınız karnabaharın suyunu süzün ve ayrı bir kaba alın. Dilerseniz süzdüğünüz bu suyu yemeklerinizde sebze suyu olarak kullanabilirsiniz.

Geniş bir kaba yumurtaları kırın ve çok az karabiber ile yeteri kadar tuz ekleyin. Yumurtayı bir çatal yardımı ile güzelce çırpın. Başka bir kaba da unu dökün.

Yağınız kızdıktan sonra kızartma işlemine başlayabilirsiniz. Karnabahar çiçeklerini önce yumurtaya ardından una bulayarak kızartma tenceresine atın ve rengi değişen karnabaharları tencereden alın. Karnabahar kızartmanız hazır.

Afiyet olsun

 

 

 

 

Etiketler


Karabiber Karnabahar Karnabahar Kızartması Karnıbahar Sıvı Yağ Un Yumurta
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap