3 Oy

Omlet Tarifi

Omlet Tarifi
Çok pratik ve protein deposu.

Omlet çok pratik ve protein deposu bir yemek seçimidir.

Lezzetli, doyurucu hem de yapımı kolay bir yemek istiyorsanız omlet tam size göre bir seçim.

Bir yumurtada ortalama 6 gram protein vardır. Bu proteinin yaklaşık 3.5 gramı beyazında 2.5 gramı ise sarısında bulunur. Eğer yumurtanın beyazını yemekte zorluk çekiyorsanız yumurtayı omlet yaparak tüketebilirsiniz.

Bir kaç yumurta ile yapacağınız bir omlet günlük protein ihtiyacınızın da büyük bir bölümünü bu şekilde karşılamış olur.

Omlet çok basit bir yemek gibi görülse de içerisine katılabilecek malzemelerin çokluğu nedeni ile vaktinizin bol olduğu zamanlar çok şaşırtıcı lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Pırasa gibi sebzeler, peynir, mısır hatta pirinç  ve makarna bile omlete malzeme olarak katılabilir.

Bu tarifi vakti az olanlara yönelik anlattığımız için yazımızda en kolay omlet tariflerinden birini paylaşacağız. Bu nedenle hiç ek malzeme kullanmadan seve seve yiyebileceğiniz ve içerisinde yumurta gibi faydalı bir besin bulunan bir yemeğiniz olacak.

Porsiyon : 2 Kişilik
Gerekli Malzemeler 

Malzeme Miktar
Yumurta 4 Adet
Sıvı Yağ 1 Yemek Kaşığı
Kırmızıbiber Yeteri Kadar
Karabiber Yeteri Kadar
Tuz Yeteri Kadar

Omletin Yapılışı

Yumurtaları derin bir kaba kırın, üzerine tuz, karabiber ve kırmızı biber ilave edin ve çatal kullanarak yumurtaları çırpın. Özellikle çatalla çırpmanızı tavsiye ediyorum çünkü çatalla çırpınca yumurta dağıldıkça aralara hava kabarcıkları giriyor ve daha kabarık bir omlet elde edebiliyorsunuz.

Yanmaztavanıza çok az sıvı yağ dökün ve tavayı kızdırın. Tava içerisinde yağı iyice gezdirip fazlasını başka bir kaba alın. Tavada sadece ince bir tabaka yağ kalmış oldu böylece.

Tavanız iyice kızdıktan sonra çırptığınız yumurta baharat karışımını yavaşça tavaya dökün. Çevirmek için acele etmeyin yoksa tek parça halinde çevireyim derken parçalanmış bir omletiniz olur.

Omlet alttan pişip kabarcıklar oluşmaya başlayınca çok az daha bekletip mümkünse tahta bir kaşık yada spatula yardımı ile omleti çevirin. 30 saniye kadar  bekledikten sonra omleti servis edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken püf noktaları

  1. Yumurtayı çırparken çatal kullanmak
  2. Tavayı iyice kızdırmak ve bir zar tabakası oluşacak kadar yağ kullanmak.
  3. Omlet piştikçe sertleşir, bu nedenle omleti az pişirmek

Afiyet olsun

Etiketler


Karabiber Kırmızıbiber Sıvı Yağ Tuz Yumurta
Benzer Tarifler
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap