2 Oy

Paneli Tavuk Kızartması

Paneli Tavuk Kızartması
Tavuk %25 oranında protein içeren faydalı bir besindir

Tavuk %25 oranında protein içeren faydalı bir besindir

Tavuk göğüs eti yağsızdır, bu nedenle pişirildiğinde biraz kuru olabilir. Ancak uygun pişirme metodları ile göğüs etinin çok yumuşak ve sulu olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tarifi ayrıca yirmilik dişi ağrıyan ve ağzını yeteri miktarda açamayan yakınlarınız için de yapabilirsiniz. İnce ince jülyen , parmak şeklinde kesilmiş tavuk parçalarını yakınınız kolay bir şekilde tüketebilecektir.

Tavuk ayrıca gezegenimizdeki en iyi protein kaynaklarından biridir. Vücuda hücre ve dokuların oluşmasında ve büyümede yardımcı olan bir besindir. Tavuk eti dörtte bir oranında protein içermektedir. Bu da ortalama bir porsiyon tavuk etinden 20-30 gram protein alabileceğimiz anlamına gelir.

Tavuğu pişirirken besin kaybı olmaması için kısık yada orta ateşte pişirmek gerekir. Çok yüksek ateşlerde proteinler katılaşır ve pişirdiğimiz tavuk pek lezzetli olmaz.

Paneli tavuk hem tarifi, tavuk parçalarını sulu ve besin  değeri kaybı olmadan pişirmek için güzel bir yöntemdir.

Porsiyon : 2 Kişilik
Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Tavuk Göğüs Eti 2 Parça
Pane Harcı 1 Su Bardağı
Un Bir Su Bardağı
Yumurta 3 Adet
Tuz Yeteri Kadar
Karabiber Yeteri Kadar
Sıvı Yağ 1/2 Çay Bardağı

Paneli Tavuk Yapılışı

Hızlı Tarif

  1. Tavukları parmak şeklinde parçalara ayır
  2. Yumurtalara tuz karabiber ekle
  3. Sırasıyla un, çırpılmış yumurta ve galeta ununa bula
  4. Orta ateşte rengi değişene kadar az yağda pişir.

Detaylı Tarif

İlk olarak göğüs etlerini parmak şeklinde parçalara ayırıyoruz. Bu şekilde pişirme işlemi daha kolay olacağı gibi hem görsel açıdan güzel hem de yemesi kolay bir yemeğimiz olacaktır.

Yumurtaları yayvan bir tabağa kırıp bol tuz ve az miktarda karabiber ekledikten sonra çırpıyoruz. İki ayrı yayvan tabak daha alıp içlerine galeta unu ve normal unumuzu döküyoruz. Tabakları sırasıyla normal un, çırpılmış yumurta ve galeta unu (Pane Harcı) şeklinde dizerseniz işiniz kolaylaşacaktır.

Yanmaz tavamıza sadece tabanı kaplayacak kadar mümkün olduğunca az yağ koyup yağımızı orta ateşte kızdırıyoruz.

Yağımız kızdıktan sonra parmak şeklinde parçalara ayırdığımız tavukları önce una, sonra yumurtaya en son galeta ununa (Pane Harcına) bulayarak tavaya atıyoruz.

Tavuk parçalarını çevirip her iki tarafını da pişirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Tavada iyi pişsin düşüncesi ile paneli tavuğu çok fazla tutmamanızda fayda var. Parmak şeklinde ve ince parçalar halinde olduğu için galeta ununun rengi değiştiğinde tavuğunuz pişti demektir.

Tattığınızda pişirdiğiniz paneli tavuk parçalarının çok sulu ve yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Afiyet Olsun

Etiketler


Karabiber Pane Harcı Sıvı Yağ Tavuk Tavuk Göğüs Eti Tuz Un Yumurta
Benzer Tarifler
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap