1 Oy

Rafadan Yumurta Pişirme Süresi

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Rafadan Yumurta Pişirme Süresi
Rafadan Yumurta Pişirme Süresi

Rafadan Yumurta Pişirme Süresi

Bir ziyaretçimizin sorusu üzerine bu yazıyı paylaşıyorum. Yumurta neredeyse her gün dolaylı yada dolaysız olarak tükettiğimiz besinlerden biridir. Protein kalitesi ve ulaşmanın kolaylığı nedeni ile en sık tüketilen besinler arasına girmiştir. Pastalar, börekler, fırından aldığımız ekmek , bakkaldan aldığımız bisküviler ve neredeyse her gıdanın içinde yumurta bulunmaktadır.

Konumuza geri dönecek olursak, ziyaretçimiz çocuklarının rafadan yumurtayı çok severek yediklerini söylüyor ve bazen rafadan sandıkları yumurtanın katı çıktığını görünce üzüldüklerini ve yumurta yemek istemediklerini söylüyor. Ziyaretçimiz rafadan yumurtanın sunum şekli ve çay kaşığı ile tüketiyor olmalarının çocuklarının ilgisini çektiğini de söylüyor.

Şahsen ben de kahvaltı sofrasında bir ümitle üzerinden hafifçe kabuğunu soyduğum yumurtanın rafadan değil de kap katı olduğunu görünce bir hayal kırıklı yaşamıyor değilim.

Soru ise şu şekilde “Rafadan yumurtanın belli bir pişirme süresi var mı?”. Ay bu da sorulur mu demeyin çünkü suya attığınız tuz miktarına göre bile rafadan olma süresi değişebilir. Yumurtanın dolaptan yeni çıkmış olması ve oda sıcaklığında olması bile rafadan olma süresini etkileyecektir.

Rafadan yumurta elde etmek için gerekli süre ise kaynamaya başladıktan sora 1.5 dakika dır. Rafadan yumurta hazırlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Malzeme Miktar
Yumurta 4 Adet
Su Yumurtların üzerini geçecek kadar
Tuz 2 Çay kaşığı

Rafadan Yumurta Yapılışı

  1. Yumurtaları kaynatma kabına koyun
  2. Kabın içerisine yumurtaları çok az geçecek kadar su ekleyin
  3. 2 çay kaşığı tuzu da suya ekleyin ve altını yakın
  4. Kaynamaya başladıktan hemen sonra 1.5 dakika sayın (90saniye) ve hemen ocaktan alıp soğuk sudan geçirin
  5. Rafadan yumurtanız hazır.

 

 

Etiketler


rafadan yumurta Yumurta
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap