1 Oy

Sivas Köftesi

Sivas Köftesi
Sivas Köfre Dana Eti ve Koyun Eti Karıştırılarak Yapılır

Sivas Köfre Dana Eti ve Koyun Eti Karıştırılarak Yapılır

Sivas köftesi hariç diğer köfte çeşitleri genellikle içine kuru ekmek yada sıfır numara irmik ve çeşitli malzemeler katılarak yapılır. Ancak Sivas köftesinde etten hariç pek bir malzeme kullanılmaz.

Dana eti sert ve sıkıdır, koyun eti ise yumuşak ve hafif kokuludur. Gerek dananın gerek koyunun eti olsun her ikisi de tek başına köftede kullanıldığında eğer ara malzemeler kullanılmayacaksa pek lezzetli olmaz.

Sivas köftesinin özelliği ise dananın iki ayrı bölgesinden dana eti ile daha az miktarda koyun etinin karılarak yapılmasıdır. Kasaplara köftelik kıyma dediğimizde genelde dana etinin yağlı kısmından verirler ancak köfte için kullanılacak et çok aşırı yağlı olmamalıdır.

Sivas köftesi yapmaya bir gün önceden karar vermelisiniz çünkü en az 12 saat buzdolabında köfte harcını dinlendirmeniz gerekiyor.

Sivas köftesi için et alırken aşağıdaki şekilde alabilirsiniz. Bir kilogram kıyma için

  1. Dananın kaburga etinden 300 gram
  2. Dananın baldır etinden 300 gram
  3. Koyunun baldır etinden 300 gram

Ayrıca kasabınıza etin sinirlerini aldırın ve kıymayı iki kez çektirin. Kıymamızı hazırladıktan sonra tarifimize geçebiliriz.

Porsiyon : 4 Kişilik
Gerekli Malzemler 

Malzeme Miktar
Dana Eti 700 gram
Koyun Eti 300 gram
Soğan 1 Orta Boy
Kırmızıbiber 1/2 Yemek Kaşığı
Karabiber 1 Çay Kaşığı
Tuz 1/2 Yemek Kaşığı

Sivas Köftesi Yapılışı

Hızlı Tarif

  1. Malzemeleri derin bir kaba ekleyip yoğur
  2. Şekil vererek diz.
  3. 12 Saat buz dolabında dinlendir.
  4. Yanmaz tavada yağ kullanmadan pişir.

Detaylı Tarif

İlk olarak soğanı rendenin ince gözlerinden birini kullanarak rendeleyin. Dilerseniz zevke göre fazldan bir dış sarımsak ta rendeleyebilirsiniz. Soğanı rendeledikten sonra etinizi geniş bir kaba alın, soğanı, tuzu ve bahartları ilave edin ve güzel bir şekilde yoğurun.

Yoğurma işlemi bittikten sonra geniş bir tabağa, avucunuzun içinde  istediğiniz büyüklükte şekil vererek köfteleri dizin. Şekil verme işlemi bittikten sonra üzerini bir örtü yada kapakla kapatıp buzdolabınızda en az 12 saat dinlendirin. (Tabiki buzluk bölümünde değil). Dinlendirme işleminin ardından teflon tavanızı yağsız bir şekilde kızdırın ve tavanız kızdıktan sonra köftelerinizi pişirmeye başlayın.

Bir iki turda bir tavayı temizlemeniz gerekebilir, tavanın dibinde kalıntılar kaldığında tavanızı soğuk su ile soğutup içini temizledikten sonra pişirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yağ kullanmadınız ama tavanızda ne kadar yağ birikeceğini pişirme işlemi sırasında göreceksiniz. Köfteleri mangalda pişirecekler için aynı durum söz konusu değil.

Afiyet Olsun

Etiketler


dana eti Karabiber Kırmızıbiber kıyma koyun eti soğan Tuz
Benzer Tarifler
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap