0 Oy

Etsiz Güveç

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Etsiz Güveç

Eskiden düdüklü tencereler yoktu ve hatta seramik, çelik , teflon ve daha birçokları…
Ama hem yemekler çok daha lezzetliydi hem de insanlar daha sağlıklı. Çünkü; eskiler yemeklerini güveç tencerede yaparlardı.
Hepimiz için zaman çok kıymetli ve her şey çabuk ve hızlı olmak zorunda ama bazen insan kendi için bir şeyler yapmak ister ya işte öyle bir zamanda güveç de yemek yapmak harika bir deneyim olabilir.
Kolay değildir güveçte yemek pişirmesi sabır ve emek ister biraz. Fakat çıkan sonuç her zaman harcanan sabır ve emeğe değmiştir.
Öncelikle bu türlü tariflerini yazmadan önce bir konuda hatırlatma yapmak isterim.
Eğer güveciniz yeni en önce kapak ve tencere içini margarin ile yağlayıp bir müddet fırında bırakmanız gerekli. Bu işlem yapılmadığı zaman bazı güveçlerin yemeğe koku geçirdiği güveç kullananlar tarafından bilinir.
Bu tarz küçük püf noktalarına uyulduğunda güveç çok da sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Bu yemek tariflerini toprak güveç de yapabileceğiniz gibi seramik güveçlerde de yapmak mümkün .
Ben toprak güveçte olan tarifi anlatacağım.

Etsiz Güveç

Etsiz Güveç İçin Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Patates 2 adet orta boy
Patlıcan 2 adet küçük
Kabak 2adet küçük
Soğan 1 adet
Yeşil biber 4 adet
Sarımsak 2-3 diş
Domates 2 adet
Bamya 6-7 adet
Havuç 1 adet
Sıcak su 2 su bardağı( Et veya kemik suyu olabilir )
Zeytinyağı
Tuz

Etsiz Güveç Yapılışı

  1. Patlıcanları yıkayıp alacalı şeklinde kabuklarını soyuyoruz ve derin su dolu kabın içerisine küp veya halka şeklinde doğrayıp tuz da ekleyerek 15 dakika acısının çıkması için bekliyoruz.
  2. Acısı çıkan patlıcanları sudan geçirip süzüyoruz.
  3. Havuç ve kabağın kabuklarını ince bir şekilde temizliyoruz. İsteğe göre onları da küp yada halka şeklinde doğrayabilirsiniz.
  4. Patatesler içinde aynı temizleme ve doğrama işlemlerini uyguladıktan sonra , Soğanlarımızı küçük ve ince küpler halinde doğruyoruz.
  5. Güveci ocağa oturtalım ve yağı ekleyelim güveç ve yağ kızdığı zaman sırayla soğan, patates, patlıcan kabak , havuç ve biberleri üst üste gelecek şekilde diziyoruz.
  6. Bamyaları da ilk önce yıkayıp, kurulayıp başlarını şapka şeklinde üçgen soyduktan sonra hiç suya sürmeden güvece alıyoruz.
  7. Sarımsakları da soyup bir kaç parçaya bölelim ve onları da ekliyoruz.
  8. En son domatesleri diziyoruz. Su ve tuz da ekleyip güvecin kapağını kapatıp, pişirmeye başlıyoruz, yalnız kısık ateşte.
  9. 15 dakika ara ile kontrol ederek yaklaşık 1 saat pişiriyoruz.
  10. Tuz ekleyip pişmediyse biraz daha pişiriyoruz. Piştiğini düşündüğünüzde ocaktan alıp biraz ılınınca servis ediyoruz.

Afiyet Olsun

Etiketler


Patlıcanlı Yemekler
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap