5 Oy

Çilek Reçeli

Çilek Reçeli
 1. Çilek Reçeli Tarifi
 2. Reçel Kıvamı Nasıl Ayarlanır?
 3. Çilek Reçeli Sulu Olursa?
 4. Çilek Reçeli Koyu Olursa
 5. Çilek Reçeli Şekerlenirse
Ufak püf noktalarına dikkat ederek çok güzel bir Çilek Reçeli yapabilirsiniz.

Ufak püf noktalarına dikkat ederek çok güzel bir Çilek Reçeli yapabilirsiniz.


Baharın gelmesi ile taptaze çilekler tezgahlarda yerini aldı. Çileğin en ucuz ve organik olduğu bu zamanlar çilek reçeli yapmak için güzel bir zaman. Bu yazımızda sizinle çok güzel bir çilek reçeli tarifi paylaşacağız.

Çilek reçeli gerek hafif esansı gerek de lezzetiyle kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Modern hayatın getirdiği zorunluluklarla birlikte ev hanımları bu tür gıdaları evde yapmak yerine süper marketlerden almayı tercih eder hale geldi. Sizinle paylaşacağımız bu çilek reçeli tarifinin adımlarını dikkatli bir şekilde yaparsanız ister vakti çok az olan bir iş kadını olun ister yemek yapmaya yeni başlamış ve çilek reçeli yapılışı hakkında hiç bilgisi olmayan birisi olun yapacağınız çilek reçeli çok lezzetli olacak ve canlı gözükecektir.

Çilek Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

Malzeme Miktar
Çilek 1 Kg
Toz Şeker 800 gram
Limon Suyu 2 Çay Kaşığı
Tere Yağı 2 Çay Kaşığı

Çilek Reçeli Yapılışı

Hızlı Tarif

 1. Çilekleri derin bir tencereye koy
 2. Üzerine toz şekeri ekle ve 12 saat kadar beklet
 3. Üzerine tereyağı ekle
 4. Tencereyi yüksek ateşte ocağa al ve kaynayınca altını kıs
 5. Köpürdükçe köpükleri al
 6. Kıvamı gelince limon suyunu ekle
 7. Bir kaç dakika sonra ocaktan al ve soğumaya bırak
 8. Kavanozlara bölerek sakla

Detaylı Tarif
Çilekleri güzelce yıkayıp, yeşil taç yapraklarını alıp derin bir kaba koyun. Ardından toz şekeri çileklerin üzerine ekleyin. Şimdi biraz sabır gerekiyor. Çileğin üzerine şekeri ekledikten sonra yaklaşık 12 saat kadar beklemek gerekiyor, bekleme işlemi ardından çilekleriniz sulanacak ve reçel yapmaya hazır hale gelecektir. Bu işlemi gece yaparsanız gündüz reçelinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Reçel yaparken meyve, toz şeker oranı çok önemlidir. Kullanacağınız toz şeker her zaman meyveden az olmalıdır. Fazla şeker kullanırsanız reçeliniz soğuduktan sonra şekerlenecektir.

Çilekleri ve toz şekerini 12 saat beklettikten sonra tencerinizi ocağa alın üzerine tereyağını ekleyin ve en yüksek ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynatma işleminden önce tereyağı eklememizin nedeni çileğimizin parlak ve canlı görülmesini sağlamak içindir, az miktarda tereyağ kullanmak bu işlem için yeterlidir. Ayrıca reçeli kaynatırken reçel sürekli köpürür, bu nedenle reçel kaynatma işlemi esnasında sürekli köpükleri kaşık yardımı ile almak gerekir. Reçelin köpüğünün alınması da reçelinizin canlı ve parlak görülmesini sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de kesinlikle reçel kaynarken üzerini kapatmayın. Eğer reçel kaynarken yada sıcakken tencerinin üzerini kapatırsanız reçeliniz kararır ve doğal olmayan bir görüntüsü olur. Ayrıca reçel içerisindeki çilekleri ezmemek için reçelinizi çok fazla karıştırmayın, karıştırırken de çilekleri ezmemeye dikkat edin.

Biliyrosunuz yemeklerin lezzeti kadar görüntüsü de çok önemli. Yukarıdaki püf noktalarına dikkat ederseniz reçelinizin görüntüsü güzel olacaktır.

Reçeliniz kaynamaya başladıktan sonra ateşin altını kısıp reçelin yoğunlaşmasını beklemek gerekli.  Yoğunlaşma ve kıvam olayının ev hanımlarını düşündürecek bir konu olduğunu biliyorum bu nedenle reçelinizi ocaktan almak için uygun kıvamda olduğunu anlamada kullanabileceğiniz püf noktalarının bu tarifin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum.

Reçel Kıvamı Nasıl Ayarlanır

İlk olarak deneyeceğiniz yöntem reçelinizin kaşıktan akış şeklinde bakarak yapılan tespittir. Reçelinizi kaşıktan akıttıktan sonra geriye kalanlar sünerek iplik şeklinde akıyorsa reçeliniz olmuş demektir.

Diğer bir yöntem de soğuk tabak yöntemidir. Reçelinizin suyundan çok az alın ve soğuk bir tabağa damlatmaya başlayın. Damlalar su givi dağılıyorsa reçelinizi bir süre daha kaynatmanız gereklidir. Damlalar dağılmıyor toplu şekilde kalıyorsa reçelinizin kıvamı olmuştur.

Kaldığımız yerden tarifimize devam edelim. Reçeli yeteri kadar kaynattınız ve artık kıvamının geldiğini düşünüyorsanız tencerenize limon suyunu da ekleyebilirsiniz. Reçele limon suyu eklememizin nedeni reçel soğuduktan sonra şekerlenmesini önlemektir.

Tencereye limon suyunu ekledikten sonra 5 dakika kadar daha ocakta tutun ve ocaktan alın. Eğer geç soğuyan kalın bir kap kullanmışsanız o kadar uğraşıp kıvamını tutturmaya çalıştığınız reçelinizin kıvamını kaybetmemesini istiyorsanız reçelinizi başka bir kaba alın. Çünkü geç soğuyan kap reçelinizin bir müddet daha su kaybetmeye devam etmesine neden olacak bu da kıvamın koyulaşmasına neden olacaktır.

Bir başka önemli püf noktası ise reçelinizi ocaktan aldıktan sonra da reçel soğuyana kadar üzerini kapatmayın. Üzerini kapatırsanız reçeliniz kararabilir.

Reçeliniz üstü açık bir şekilde soğuduktan sonra, hafif ılık hale gelene kadar da olabilir, reçelinizi kavanozlara dökmeye başlayabilirsiniz. Tercihe göre kepçe yardımı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Buraya kadar herşey güzel reçeliniz oldu ama ya reçeli olmayanlar? Reçeli olmayanlar için de bir şeyler paylaşmak gerekli. Reçelinizde kıvam sorunu varsa, reçeliniz çok sulu olduysa yada  reçeliniz çok koyu olduysa aşağıda yazacaklarımı okumadan kendi yöntemleriniz ile çözmeye çalışmayın.

Reçelim sulu oldu ne yapabilirim?

Reçelin sulu olmasının çözümü çok basit olmasına rağmen eğer ocağa koyup tekrar kaynattıysanız iş işten geçmiş demektir. Reçeliniz sulu oldu ise mikrodalga fırın ile bu sorunu çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Mikrodalgayı en yüksek derecesine getirip reçelinizi 3-5 dakika kadar mikrodalgada tuttuğunuzda fazla su buharlaşacaktır.

Reçelim koyu oldu ne yapabilirim?

Reçeliniz koyu oldu ise bu sorunu iki şekilde çözebilirsiniz. Tabi ki reçele su katarak değil. Eğer bu sorunu yaşadıysanız 2 su barağı su ve 1 su bardağı şekeri kıvamlanana kadar kaynatın ve reçelinize ilave edin.

Koyu reçel için bir başka çözüm ise aynı reçelden bir miktar daha ama biraz daha sulu bir şekilde yapıp koyu olanla karıştırmaktır. Eğer vaktiniz varsa bu yöntem ilkine göre daha iyi sonuç verir.

Reçelim şekerlendi ne yapabilirim?

Reçeliniz şekerlendi ise bununda çözümü çok basit. Benmari usulü ile reçelinizi eski haline, en az tat ve renk kaybı olacak şekilde getirebilirsiniz. Benmari usulüyle şekerlenmiş reçeli eritirken büyük derin bir tencere alınır ve içerisine 1/3 ü kadar su konur. Reçel daha küçük bir kaba koyularak kapla birlikte büyük tencerenin içerisine koyulur ve ocağa alınır. Kısık ateşte reçel çözülene kadar beklenir.

Başka bir yöntem de kaynatma yöntemidir ancak ben bu yöntemi tavsiye etmiyorum.

Etiketler


Çilek Limon Suyu Tereyağ Toz Şeker
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap