0 Oy

Fıstıklı Kadayıf

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Fıstıklı Kadayıf

Fıstıklı Kadayıf İçin Malzemeler:

  • Yarım kg. tel kadayıf
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 200 gr. kadar dövülmüş Antep fıstığı
  • 1 avuç  tüm Antep fıstığı

Fıstıklı Kadayıf Şurubu İçin:

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 4 damla limon suyu
  • 1 bardak su

Fıstıklı Kadayıf Hazırlanışı:

Şurup: Bir tencerede 2 su bardağı şeker ve 1 bardak suyu kaynatın. İçerisine 3-4 damla limon suyu ilave ederek 10 dakika boyunca kaynatarak fıstıklı kadayıfın şurubunu elde edin.

Kadayıf: Yarım kg. kadar tel kadayıfı geniş bir tepsiye boşaltın. Tepsiye boşalttığınız tel kadayıfı elinizi kullanarak 4 kaşık margarin yada tereyağı ile karıştırın. Daha sonra kadayıfı döktüğünüz tepsi ile aynı büyüklükte olan tepsiyi yağlayın. Yağladığınız tepsiye 10 gr. Antep fıtığını eşit miktarda serpin. Üzerine yağladığınız kadayıfın yarısını tepsinin her yerine eşit gelecek şekilde düzenleyin ve bastırarak sıkıştırın. Üzerine dövülmüş Antep fıstıklarını dökün. Kalan kadayıflara da bütün Antep fıstıklarını üzerine dökün ve elle bastırarak sıkıştırın. Hazırladığınız kadayıf tepsisini 10 dakika boyunca ocakta yada fırında altı üstü pişecek şekilde pişirin. Eğer ocakta pişirdiyseniz kadayıf tepsisinin üzerine yağladığınız tepsiyi üzerine kapatın ve ters çevirerek 10 dakika boyunca ocakta diğer tarafını da pişirin. Fırında altı üstü pişecek şekilde ayarladıysanız diğer tarafını çevirip pişirmenize gerek yok. Altını ve üstünü eşit şekilde pişirdiğiniz kadayıfın üzerine soğutulmuş şurubu eşit miktarda dökün. 10-15 dakika beklettikten sonra dilimleyin ve üzerine kaymak yada dondurma koyarak servis yapın. Afiyet olsun.

Etiketler


fıstıklı kadayıf tarifi fıstıklı kadayıf tatlısı kadayıf tatlısı nasıl yapılır soframız fıstıklı kadayıf tarifi soframız fıstıklı kadayıf tatlısı tarifi soframız tatlı tarifleri
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap