0 Oy

Peynirli Kadayıf

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Peynirli Kadayıf

Peynirli Kadayıf İçin Malzemeler:

  • Yarım tel kadayıf
  • Yarım tuzsuz peynir
  • 1 paket tereyağı

Peynirli Kadayıf Şerbeti İçin:

  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su

Peynirli Kadayıf Hazırlanışı:

Fırın tepsisinin altını yağlayın ve kadayıfın yarısını tepsinin tabanına yayın. Aynı boy da başka bir tepsiyle üstüne iyice bastırarak kadayıfın sıkışmasını sağlayın. Üzerine peyniri rendeleyin ve yayın. Arta kalan kadayıfı da peynirin üstüne dökün ve yine tepsiyle bastırın. 1 paket tereyağını da eritip kadayıfın üzerinde gezdirerek kadayıfı fırına sürün. Bu arada 4 su bardağı toz şeker ve 4 su bardağı suyu kaynatarak peynirli kadayıfın şerbetini hazırlayın ve soğumaya bırakın. Kadayıfların altı ve üstü de iyice kızardıktan sonra hazırladığınız ve soğumaya bıraktığınız şerbeti kadayıfın üzerine gezdirin ve sıcak olarak servis yapın. Afiyet olsun.

Etiketler


kadayıf tarifi kadayıf tatlısı tarifi peynirli kadayıf nasıl yapılır peynirli kadayıf tarifi soframız peynirli kadayıf tarifi
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  Yorum Yapılmamış   Yorum Yap