0 Oy

Turunç Tatlısı

Yemek Tarifleri Kitabı
Adresinize Gelsin

Pratik Ölçülerle Tamamı Denenmiş 354 Katkısız Tarif

Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız.


Yemek Tarifleri Kitabı - Sipariş Ver
Turunç Tatlısı

Turunç Tatlısı İçin Malzemeler:

  • 20 adet orta boy turunç
  • 2 kg. toz şeker
  • 4-5 adet karanfil
  • Yarım limon suyu
  • 1 lt. su
  • İğne – iplik

Turunç Tatlısı Hazırlanışı:

20 adet orta boy turuncun kabuklarını ince ince rendeleyip dörde bölün. Bir tencerede 15-20 dakika kadar kaynatıp suyunu süzün. 2-3 gün boyunca turunç kabukları tatlanıncaya kadar suyunu değiştirin. Turunçlar tatlandığında yaprak sarması gibi sarıp iğne yardımı ile ipliğe dizip tencereye koyarak kaynatın. 4-5 adet karanfil ve 2 kg. toz şekeri ekleyin. 2 saat kadar kaynatın. Kaynarken köpüren köpüğü alın. Turunçlar şeffaflaşmaya başladığı zaman yarım limonun suyunu ekleyin. 15 dakika kadar daha kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Kaynayan turunçlar soğuyunca kavanozlara koyun ve serin yerde saklayın. Servis edeceğiniz zaman kavanozdan çıkarıp servis yapın. Afiyet olsun.

Etiketler


soframız tatlı tarifleri soframız turunç tatlısı tarifi turunç tatlısı nasıl yapılır turunç tatlısı tarifi
Benzer Tarifler
Sponsor Reklamlar

  1 Yorum   Yorum Yap

  1. 4 sene önce  Link

    turgutreiste esin hanımın bahçesinden topladığım turunçlar reçel yapılmak üzre mutfak masamda beni bekliyor bu tarifi uygulayacağım teşekkürler